Američka vlada nije komentirala pojedinačne slučajeve ostavki, ali je rekla da pozdravlja neslaganje u svojim redovima.
Podrška odlazećeg američkog predsjednika Joe Bidena izraelskom ratu u Pojasu Gaze, koji traje duže od 14 mjeseci, navela je trinaest zvaničnika američke administracije da podnesu ostavku, a neki od njih su ga optužili da zatvara oči pred izraelskim zločinima u Pojasu.
Biden je u više navrata ponovio apsolutnu podršku Izraelu, koji nastavlja s genocidnim ratom protiv Gaze, rekavši da “nije potrebno da neko bude Jevrej da bi postao cionista”.
Bidenova administracija negira optužbe protiv nje, pozivajući se na ono što je nazvala “svojom osudom pogibije civila u Gazi i naporima da se pojača humanitarna pomoć Pojasu”, dok zvaničnici Ministarstva zdravlja u Gazi kažu da je oko 45.000 ljudi ubijeno u izraelskom genocidnom ratu, pored raširene gladi koja je rezultat izraelske opsade i onemogućavanja ulaska humanitarne pomoći.
Uz apsolutnu američku podršku, izraelska okupacijska vojska provodi genocid u Pojasu Gaze od 7. oktobra 2023. godine, koji je uzrokovao više od 152.000 mrtvih i ranjenih Palestinaca te više od 11.000 nestalih, usred masovnog razaranja i gladi koja je ubila desetke djece i starijih osoba, što čini jednu od najgorih humanitarnih katastrofa na svijetu.
Izrael nastavlja masakre, ignorirajući dva naloga za hapšenje koja je Međunarodni krivični sud izdao 21. novembra protiv premijera Benjamina Netanyahua i bivšeg ministra odbrane Yoava Gallanta zbog optužbi za ratne zločine i zločine protiv čovječnosti počinjene nad Palestincima u Gazi.
Američka vlada nije komentirala pojedinačne slučajeve ostavki, ali je rekla da pozdravlja neslaganje u svojim redovima.
U nastavku su američki zvaničnici koji su dali ostavke.
Mike Casey
U julu je podnio ostavku na mjesto zamjenika političkog savjetnika američkog State Departmenta za pitanja Gaze, a razloge ostavke otkrio je u intervjuu za The Guardian ovog decembra.
“Jako sam umoran od pisanja o ubijenoj djeci. Morao sam stalno dokazivati Washingtonu da su ta djeca uistinu mrtva, a onda gledati kako se ništa ne radi”, rekao je.
Maryam Hassanein
Bila je specijalni asistent u Ministarstvu unutrašnjih poslova SAD-a, odgovorna za prirodne resurse i kulturno naslijeđe, a napustila je svoju poziciju u julu. Kritizirala je Bidenovu vanjsku politiku, za koju je rekla da “dozvoljava genocid” i dehumanizaciju Arapa i muslimana.
Mohammed Abu Hashem
Abu Hashem, Amerikanac palestinskog porijekla, završio je 22-godišnju karijeru u Zračnim snagama Sjedinjenih Američkih Država (USAF) u junu 2024. godine. Rekao je da je tokom rata izgubio rođake u Pojasu Gaze, među kojima i tetku, koja je ubijena u izraelskom zračnom napadu u oktobru 2023. godine.
Riley Livermore
Inženjer Zračnih snaga Sjedinjenih Američkih Država (USAF) podnio je ostavku sredinom juna i rekao za Intercept: “Ne želim raditi na nečemu što bi moglo promijeniti svoju svrhu i biti korišteno za ubijanje nevinih.”
Stacy Gilbert
Gilbert, koja je radila u Birou za stanovništvo, izbjeglice i migracije (PRM) State Departmenta, napustila je svoju poziciju krajem maja, zbog, kako je rekla, izvještaja Kongresu u kojem je administracija navela lažnu tvrdnju da Izrael ne sprečava dostavu humanitarne pomoći Pojasu Gaze.
Alexander Smith
Krajem maja podnio je ostavku na poziciju ugovornog radnika Američke agencije za međunarodni razvoj (USAID). Kao razlog je naveo cenzuru, nakon što je Agencija otkazala objavljivanje njegove prezentacije o smrtnosti žena i djece među Palestincima jer prezentacija nije prošla odgovarajuću reviziju i odobrenja, prema navodima Agencije.
Lily Greenberg Call
U maju je Lily postala prva jevrejska službeno postavljena politička ličnost koja je podnijela ostavku na svoju funkciju. Radila je kao specijalna pomoćnica šefa osoblja u Ministarstvu unutrašnjih poslova SAD-a.
“Kao Jevrejka, ne mogu podržati katastrofu u Gazi”, napisala je u The Guardianu.
Anna del Castillo
Zamjenica direktora Ureda za menadžment i budžet Bijele kuće podnijela je ostavku na svoju funkciju u aprilu i time postala prva poznata zvaničnica Bijele kuće koja je dala ostavku zbog politike prema Gazi.
Hala Rharrit
Glasnogovornica za arapski jezik State Departmenta dala je ostavku na svoju funkciju u aprilu u znak protesta protiv američke politike prema Pojasu Gaze, kako je napisala je na svojoj LinkedIn stranici.
Anil Shilin
Krajem marta dala je ostavku na svoju funkciju u Uredu za demokratiju, ljudska prava i rad (DRL) State Departmenta. U članku CNN-a napisala je da ne može služiti vladi koja “dopušta ovakva zvjerstva”.
Tariq Habash
Habash je Amerikanac palestinskog porijekla koji je u januaru dao ostavku na poziciju savjetnika za politiku u Uredu za planiranje pri Odjelu za obrazovanje. Optužio je Bidenovu administraciju da je “slijepa za zločine u Gazi”.
Harrison Mann
Major američke vojske i zvaničnik Odbrambene obavještajne agencije (DIA) podnio je ostavku u novembru prošle godine zbog politike prema Pojasu Gaze, a razloge ostavke objavio je u maju.
Josh Paul
Direktor Biroa za političko-vojna pitanja State Departmenta napustio je svoju funkciju u oktobru prošle godine. Kritizirao je, kako je rekao, slijepu podršku Washingtona Izraelu.
Izvor i slika: Al Jazeera i agencije
The post Trinaest američkih dužnosnika koji su podnijeli ostavke zbog rata u Gazi appeared first on Radio Televizija Novi Pazar.