LA GRAND-COMBE, FRANCUSKA
Građani malog grada La Grand-Combe doživjeli su šok 25. aprila kada je Olivier Hadžović, 20-godišnji mladić bosanskog porijekla, s mogućim vezama s crnogorskom romskom zajednicom, počinio stravičan zločin. Olivier je upao u džamiju Khadija i brutalno usmrtio 24-godišnjeg Aboubakara Cisséa, nanijevši mu oko četrdeset uboda nožem.
Nakon trodnevne intenzivne potjere, osumnjičenik se u nedjelju navečer predao policiji u Pistoiji, Italija. Francuska javnost, politički lideri i muslimanska zajednica ostali su šokirani ovim tragičnim događajem, dok istraga i dalje pokušava razjasniti da li je zločin bio motiviran islamofobijom ili složenijim psihičkim razlozima.
Tok događaja
Prema izjavama svjedoka i snimcima sigurnosnih kamera, zločin se dogodio oko 8:30 sati. Olivier H., odjeven u zimsku jaknu i s torbom u ruci, ušao je u džamiju i zatekao Aboubakara Cisséa, mladog Malijca poznatog po angažmanu i pomoći u zajednici.
Nakon kratke razmjene riječi, njih dvojica su ušli u prostoriju za molitvu, gdje je Aboubakar počeo klanjati. Olivier ga je, naizgled prateći njegove pokrete, iznenada napao nožem, nanoseći mu smrtonosne rane uglavnom u predjelu prsa i trbuha.
Posebno uznemirujuće je što je napadač potom snimao umiruću žrtvu mobitelom, uzvikujući uvredljive poruke poput „Tvoj Allah odvratni“ i „Učinio sam to“, a kasnije je snimak objavio na društvenim mrežama, izražavajući želju da postane serijski ubica.
Profil napadača
Olivier H. (Hadžović), rođen 2004. u Lyonu, potiče iz porodice bosanskohercegovačkog porijekla, za koju se navodi da je kršćanske kulture, ali neprakticirajuća. Postoje indicije da porodica ima povezanost s crnogorskom romskom zajednicom.
Napadač nije bio poznat policiji niti je imao raniji dosije, što je dodatno iznenadilo istražitelje s obzirom na monstruoznost počinjenog djela. Njegov 15-godišnji brat bio je kratko priveden, ali je pušten bez optužbi.
Reakcije vlasti
Francuski ministar unutrašnjih poslova Bruno Retailleau odmah je reagovao, najavljujući hapšenje „po svaku cijenu“ i pojačane mjere sigurnosti oko džamija širom zemlje.
Retailleau je tokom posjete Alèsu istakao: „Biti Francuz nije pitanje boje kože ili vjere“, pružajući podršku muslimanskoj zajednici.
Predsjednik Emmanuel Macron izrazio je sućut porodici žrtve i naglasio da su sloboda vjere i borba protiv svih oblika mržnje temeljne vrijednosti francuskog društva.
Kontroverze i političke tenzije
Ljevičarski političari, predvođeni Jeanom-Lucom Mélenchonom, organizirali su proteste u Parizu, upozoravajući na porast islamofobije. Optužbe da državne politike podstiču klimu netrpeljivosti vladajuća struktura je odbacila kao političku manipulaciju.
Tužitelj Abdelkerim Grini izjavio je da je islamofobija vodeća, ali ne i jedina hipoteza motiva, naglašavajući da su prisutne i ozbiljne psihološke anomalije kod napadača.
Posljedice
Iako su sigurnosne mjere pojačane diljem zemlje, zajednica La Grand-Combea, ali i šira francuska javnost, i dalje je u stanju šoka. Detalji o pravim motivima Olivierovog čina još uvijek se rasvjetljavaju, a ovaj tragični slučaj ponovno je otvorio osjetljivu raspravu o islamofobiji, sigurnosti i društvenim tenzijama u Francuskoj.