STRAZBUR – Evropski sud za ljudska prava (ECHR) osudio je danas Tursku u dva slučaja zbog kršenja slobode izražavanja jedne novinarke i jedne poslanice.
Sudije su u prvom slučaju jednoglasno, a u drugom slučaju većinom glasova presudile da je Turska prekršila član 10. Evropske konvencije o ljudskim pravima koji štiti slobodu izražavanja.
U prvom slučaju je reč o poznatoj turskoj novinarki Banu Guven kojoj je privremeno zabranjeno “objavljivanje (svim sredstvima komunikacije) informacija o parlamentarnoj istrazi četvorice bivših ministara zbog optužbi za korupciju” iz 2013. godine.
Sud u Strazburu je ocenio da je ta zabrana imala velike posledice u ostvarivanju prava novinarke na slobodu izražavanja o aktuelnoj temi i naložio Turskoj da isplati 1.500 evra za troškove novinarke, koja nije podnela zahtev za odštetu.
Banu Guven je 2013. bila politička komentatorka i voditeljka na nacionalnoj televiziji IMC-TV. U jesen 2016. godine taj kanal, koji je branio prava kurdske manjine, zatvoren je u programu uživo tokom vanrednog stanja nakon neuspelog puča u julu iste godine.
U drugom slučaju, Turskoj je naloženo da isplati 5.000 evra za nematerijalnu štetu i 4.000 evra za troškove poslanici prokurdske stranke HDP Filiz Kerestecioglu Demiru kojoj je 2016. ukinut poslanički imunitet u okviru reforme ustava. Protiv nje se i dalje vodi krivični postupak u Turskoj zbog učešća u februaru 2016. godine na političkom sastanku na kojem su se navodno čule parole koje policija smatra “provokativnim”.
Ta reforma ustava “imala je za cilj da ograniči politički diskurs parlamentaraca” u kontekstu “borbe protiv terorizma”, saopštio je ECHR.
ECHR redovno osudjuje Tursku zbog kršenja ljudskih prava, posebno nakon pokušaja puča u julu 2016. godine, posle kojeg su u toj zemlji usledile velike čistke u vojsci, pravosudju, medijima i nevladinim organizacijama.
indeksonline.rs/Beta/AFP