Beograd — Kako svevideće oko CIA vidi položaj, razvijenost, ekonomiju i demokratičnost naše zemlje, pokazuje detaljna analiza više od 230 zemalja sveta.
Faktori koji su povoljni za ekonomski rast Srbije uključuju stratešku lokaciju, relativno jeftinu ali obučenu radnu snagu, i sporazume o slobodnoj trgovini koje naša zemlja ima sa Evropskom unijom, Rusijom, Turskom i zemljama članicama CEFTA.
U ovim činjenicama Centralna američka obaveštajna služba – CIA, u smiraj svetske ekonomske krize, vidi prednosti Srbije, koje bi u bližoj budućnosti mogle da dovedu do oporavka posrnule ekonomije.
U detaljnoj analazi više od 230 zemalja sveta, Srbija se po brojnim parametrima koji obuhvataju ekonomske, komunikacione, energetske i društveno-političke analaze, koji određuju razvijenost zemlja, nalazi između 80. i 90. mesta.
Ono što su gorući problemi našeg društva, prema istraživanju CIA – isti su oni koje građanstvo zamera svakoj srpskoj vladi od 2000. godine do danas: visoka stopa nezaposlenosti, nedovoljno otvaranje novih radnih mesta, visoki Vladini izdaci za plate, penzije i nezaposlene, rastuća potreba za novim zaduživanjem države i rastući javni i privatni spoljni dug.
“Ozbiljni izazovi uključuju neefikasan pravosudni sistem, visok nivo korupcije i neumitno starenje stanovništva”, navodi se u izveštaju CIA.
SIDA I GOJAZNOST
U Srbiji, prema istraživanju CIA iz 2009. godine, 6.400 osoba je bolovalo od virusa HIV, što nas je u tom trenutku svrstavalo na 128. mesto na svetu. Gojazno je 24,8 odsto populacije, što nas stavlja na 63. mesto. Poređenja radi, u Americi je 33 odsto ljudi gojazno i ova zemlja se nalazi na 18. mestu.
Ipak, nije sve tako crno. Na polju telekomunikacija ohrabruje podatak da ne kaskamo mnogo za najrazvijenijim državama sveta: u Srbiji se internet koristi u više od milion domova, što nas, prema istraživanju s kraja 2012. godine, stavlja na 44. mesto od 233 zemlje. Do prošle godine u našoj zemlji izdato je više od deset miliona kartica za mobilni telefon, i, u poređenju sa drugim zemljama, po tom parametru se nalazimo na 74. mestu.
“Zamena i ažuriranje telekomunikacione opreme oštećene tokom rata 1999. godine rezultirali su modernim digitalizovanim telekomunikacionim sistemom”, kaže se u ovom istraživanju. “Uočen je veoma brzi rast bežičnih usluga sa nacionalnom pokrivenošću, a najbolje telekomunikacione usluge skoncentrisane su u urbanim delovima”.
U izveštaju CIA dalje se navodi da je Srbija bogata pijaćom vodom, a da 99 odsto stanovništa ima pristup “izvoru života”. Što je dobar podatak sada, ali ako se u budućnosti budu vodili ratovi zbog vode, kao što se danas vode zbog nafte, ova informacija sigurno pali alarme.
“Srbija je 2010. godine izdvajala 4,7 odsto novca iz budžeta za obrazovanje, što je rangira na 84. mesto “, navodi se u izveštaju.
Dalje, 99,2 odsto muškaraca starijih od 15 godina umeju da čitaju i pišu, kod žena je situacija neznatno drugačija – 96,9 odsto žena je pismeno. U proseku, u školi provedemo malo više od 13,5 godina.
Na ove solidne rezultate koje je dalo istraživanje CIA, bacaju senku oni o natalitetu i mortalitetu. Po broju rasta stope stanovništva, Srbija se nalazi na samom dnu lestvice. Sa -0,46 osto naša zemlja je na 223. mestu. Stopu smrtnosti veću nego u Srbiji ima samo 11 zemalja. Ovi rezultati su iz 2013. godine.
“Prosečna starost majke kod rađanja prvog deteta je 27,2 godine”, piše u ovoj obimnoj dokumentaciji. Na 1.000 rođenih beba umre 6,28, što nas svrstava na 170. mesto na planeti.
Malo manje od dva odsto dece mlađe od pet godina je pothranjeno – 121. mesto. Nezaposlenost mladih uzrasta od 15 do 24 godine je 46 odsto i po tom merenju se nalazimo na sedmom mestu.