Saudijska Arabija postavila pakistanskog generala na mjesto komandanta vojnog saveza IMAFT

532

Za većinu analitičara izbor pakistanskog generala Raheela Sharifa za komandanta vojnog saveza predvođenog Saudijskom Arabijom još uvijek je misterija. To je zato što ili vide neznatne pomake ili ne mogu dokučiti o čemu se zapravo radi.

Međutim, uprkos skepticizmu, general Sharif na čelu vojnog saveza kojeg čini 39 muslimanskih zemalja za borbu protiv terorizma (IMAFT) se vidi kao korak u pravom smjeru. Posmatrači vjeruju da se na tome radilo neko vrijeme i da Pakistan, unatoč turbulentnim odnosima sa arapskim zemljama, ostaje nezaobilazan partner, naročito na vojnom nivou. Arshi Saleem, vodeća sigurnosna analitičarka u Pakistanu, navodi da je vijest o Sherifom postavljenju izazvala dosta rasprava i debata u zemlji. “To još uvijek nije potvrđeno, jer njegovo imenovanje treba biti usvojeno od strane vlade “, kaže ona. Prema njenim riječima, vlada to i dalje vidi tek kao prijedlog i njena odluka će biti u najboljem interesu zemlje. U svakom slučaju, iz vojnih izvora nije bilo službene izjave o njegovom imenovanju.

Vojni protokol

“Kada neki vojni zvaničnik završi aktivnu vojnu službu u Pakistanu postoji period tokom kojeg ne smije obnašati niti jednu važnu funkciju zbog osjetljivosti njegovog nekadašnjeg posla. Pogotovo ako je bio glavnokomandujući vojske, jer je u tom slučaju upućen u mnogo informacija o stanju koje se odnose na sigurnost “, kaže Saleem. Prema njenim riječima, još uvijek nije jasno da li će ta pozicija biti više savjetodavnog i planerskog karaktera, nego pozicija komandanta s ovlastima da komanduje snagama na terenu.

Kamran Bokhari, viši stručni saradnik u Centru za globalnu politiku (Center for Global Policy) i saradnik  Programom o ekstremizma na George Washington Univerzitetu (The Program on Extremism at George Washington University), priznaje da javnost raspolaže vrlo malo detalja i smatra da postoje granice koje Islamabad neće prijeći. “U najboljem slučaju Pakistanci su spremni ponuditi penzionisano osoblje. Uz to, gen. Sharif je i najpopularniji general pakistanske vojske u posljednjim decenijama, što znači da odluka da on vodi ovaj vojni savez neće izazvati velike kontroverze u domaćoj javnosti.”, kaže Bokhari.

Rad na poboljšanjima

Analitičar odbrane Awad Mustafa kaže da je savez protiv terorizma koji je uspostavljen 2015. godine imao u planu da stvori snage Arapske lige za brze intervencije, što je popularno nazivano “arapskim NATO-om”.

“Ovaj arapski NATO trebao je raspolagati sa kopnenim, pomorskim i vazduhoplovnim snagama sposobnim za izvođenja operacija širokih razmjera, ali i specjalnih zadataka protiv terorističkih organizacija”, kaže Mustafa. Prema njegovim riječima, imenovanje Sharifa je prvi korak ka uspostavljanju te vojne organizacije i uspostavljanju komunikacije između svih članica. “Trenutno samo zaljevske zemlje Saudijska Arabija, Kuvajt, Katar, Bahrein i UAE imaju iskustvo zajedničkog vojnog djelovanja jer rade zajedno u Jemenu i redovno vježbaju”, kaže on.

Ovo nije prvi put da se koalicija okuplja u ovom dijelu svijeta. Vojne vježbe Sjeverna oluja, na primjer, dovele su vojske Turske, Sudana, Jordan i drugih zemalja, te su iskorištene za uspostavljanje čvršćih međusobnih veza. Kako stvari stoje, gen. Sharif će morati nadograđivati tu platformu, ali i izgraditi političke strukture kako bi se olakšalo funkcioniranje u budućnosti.

“Iskustvo gen. Sharif u pružanju obuke pakistanskim snagama iz nekonvencionalnog ratovanja – koje su se pokazale uspješnim u operacijama protiv Tahrik-i-talibana (pakistanskih talibana) – je očit primjer njegovih liderskih sposobnosti i pokazatelj zašto je on pravi izbor za uspostavljanje IMAFT strukture”, kaže Mustafa.

Strateški odnosi

Riad Kahwaji, osnivač / CEO, Institut za vojnu analizu na Bliskom istoku i u Zaljevu (INEGMA), kaže kako će izbor Sharifa na tu funkciju vjerovatno utjecati da se Pakistan više uključi u ovu koaliciju. Ovo je tačka na kojoj geostrateške realnosti počinju izbijati na površinu što vjerovatno i objašnjava spor progres. “Saudijska Arabija i Pakistan imaju dug strateški odnos na mnogim poljima i ova koalicija će biti još jedan stub koji učvršćuje njihovo partnerstvo”, kaže on.

Prema njegovim riječima, pošto je Pakistan jedina muslimanska nuklearna sila, ona se čini logičan izbor za preuzimanje vođstva ove koalicije u nastajanju, koalicije koja je do sad ostala virtualni savez. “Do sada smo vidjeli izjavu o namjeri da se formira ovo tijelo i čuli da postoje drugi zainteresirani da se uključe. Sada je vrijeme da vidimo kako se to realizira”, kaže on.

Kahwaji smatra da će, u ovoj fazi, general Sharif morati pripremiti vojnu strategiju i proces uspostavljanja komande i strukture koalicije. “Najvažnije je da se sada vidi finansijska podrška i ozbiljnost država članica da pruže podršku u ljudstvu i sredstavima potrebnim za stvaranje tzv. muslimanskog NATO-a”, kaže Kahwaji.

Kvartet 

Truska koja je upletena u vojne sukobe na Bliskom istoku, na ovaj potez gleda veoma pozitivno, što može biti još jedan stub koji pojačava mogučnosti da takav savez zaživi. Dr. Mehmet Seyfettin Erol, predsjednik Centra za krizne i političke studije (ANKASAM) u Ankari, smatra da globalna i regionalna kretanja upućuju muslimanske zemlje ka uspostavljanju regionalnog sigurnosnog saveza. “Islamski svijet će morati međusobno sarađivati zbog multidimenzionalnih zajedničkih prijetnji.”

Dr. Mehmet dodaje još jednu dimenziju cijeloj raspravi. “Koaliciju pod vođstvom kvarteta Turska-Saudijska Arabija-Pakistan (uz aktivno uključivanje Egipta) treba posmatrati kao globalnu priliku u smislu regionalne i globalne stabilnosti, mira i sigurnosti”.

Ostaje da se vidi da li ima kandidata za takvu formulu.

Pripremio: Abdullah Nasup

Izvor: Al Arabiya