Rasistička odluka: Arapima zabranjen rad u Izraelu

414

Gradonačelnik Itamar Shimoni izdao je naredbu na osnovu koje se arapskim radnicima zabranjuje ulazak u grad Askalan

Napadi na sinagogu, koji su se dogodili prije dva dana, služe kao izgovor Tel Avivu za pojačavanje rasističke kampanje usmjerene protiv Palestinaca u zemlji, pa čak do te mjere da im se uskrati pravo na opskrbu i zabrani rad u izraelskim gradovima.

Mahmoud Abbas, izvođač građevinskih radova iz sela Kafr Kanna koje pripada gradu Nezaretu, radi sa svojim timom radnika u gradu Askalanu već deset godina bez prekida.

Zabrana građavinskih radova

No danas su bili prisiljeni vratiti se odakle su i došli jer im je zabranjen rad po nalogu gradonačelnika.

Abbas pojašnjava za Al Jazeeru da je u stigao na gradilište koje nadzire u Askalanu nakon dva sata provedena u putu iz Galileje.

Tu ga je dočekao vlasnik firme sa kojom radi, i prenio mu vijest da moraju zaustaviti rad kako bi postupili prema direktivama iz Općine.

Gradonačelnik Itamar Shimoni izdao je naredbu na osnovu koje se arapskim radnicima zabranjuje ulazak u grad Askalan, kao pozadina napada na sinagogu u Jerusalemu, te s ciljem da se „obezbijedi sigurnost“ građana.

Abbas je izrazio žaljenje zbog donošenja ove odluke na osnovu koje je zaustavljen njegov posao, kao i desetorici njegovih kolega, te je iskazao nadu da će neprestani metež u državi dovesti do ukidanja općinske uredbe koja povlači za sobom ogromne materijalne gubitke stotinama palestinskih radnika sa obje strane Zelene linije, a rade u gradu.

„Odluka o zabrani rada je oblik kolektivnog kažnjavanja stotina palestinskih radnika, što podstiče na rasizam i povećava napetost između Arapa i Jevreja“, kazao je Ahmed Abu Ahmad.

Podrška ministara

Askalan nije jedini grad koji je donio ovu rasističku odluku o zabrani rada.

Ahmad Abu Ahmad,izvođač građevinskih radova iz Nezareta, tvrdi da je vlasnik građevinske firme u gradu Magdala u Galileji, prestao sa radom nakon izdavanja sličnih direktiva od strane gradonačelnika toga grada.

Abu Ahmad se u svojoj izjavi za Al Jazeeru požalio kako je ovo „proizvoljna odluka“, te kaže da je to jedan vid kolektivne kazne stotinama palestinskih radnika, što podstiče rasizam i pogoršava napetost između Arapa i Jevreja u zemlji.

Nastavio je: „Ovo je velika nepravda radnicima koji se bore još od ranih jutarnjih sati da obezbijede opskrbu svojoj porodici, a danas su ostali bez posla iako nisu nizašto krivi.“

No, Uri Ariel, ministar ekonomije za jevrejske doseljenike, uopće se nije osvrtao na ovu kolektivnu rasističku kaznu, pa stoga nije ni oklijevao da izjavi podršku gradonačelničku Askalana.

Ariel to opravdava time, kako je danas izjavio za Izraelski nacionalni radio, da ova odluka ima za cilj sačuvati sigurnost Izraelaca, poput odluke ministra sigurnosti da nametne blokadu na Zapadnoj obali za vrijeme jevrejskih praznika.

Ova odluka gradonačelnika Askalana, također, uznemirava i sve više Palestinaca unutar izraelskih liberalnih krugova i smatraju je rasističkom i ilegalnom.

Rasistički diskurs

Baraka kaže za Al Jazeeru da su posljednje akcije u Jerusalemu izgovor za nove eskalacije izraelskog rasizma na zvaničnom nivou, što odražava stepen spremnosti vladajućih ustanova, a zatim i izraelskog naroda, da se spusti na samo dno izraelskog cionističkog rasizma.

On je ukazao i na utjecaj vodećeg rasističkog diskursa u Izraelu kojeg su na veći nivo podigli Netanyahu i njegovi ministri, pa makar se razlikovali u nijansama i detaljima, te da oni provode najokrutniju rasističku i diskriminirajuću politiku.

Baraka zaključuje da ovo potvrđuje i nova inicijativa Netanyahua o zakonskom projektu pod nazivom „Jevrejska nacionalna država“ čime se eliminira ostvarivanje pune ravnopravnosti za arapske građane u Izraelu.

Suočen sa ogromnim kritikama, Tzipi Livni, ministar pravosuđa, smatra da je odluka gradonačelnika Askalana nezakonita i opasna, te je pozvao na njeno poništavanje.

S druge strane, Netanyahu je, kao zastupnik projekta za priznavanje Izraela kao države jevrejskog naroda, što bi značilo da se Palestinci unutar te države svrstavaju u građane drugoga reda, žurno pojasnio kako tu nema mjesta za diskriminaciju izraelskih Arapa.

Nastavio je izjavu time da su Arapi u Izraelu u velikom broju građani koji poštuju zakon, ali ako neko bude kršio zakon „mi ćemo mu se suprotstaviti strogim i odlučnim mjerama“, tvrdeći da nema kontradiktornosti između građanske jednakosti za sve stanovnike u Izraelu i njenog priznavanja kao države jevrejskog naroda.

Sandzakhaber / Izvor: Al Jazeera