Priče o DeLoreanu i filmskoj trilogiji “Back to the Future” (Povratak u budućnost) su toliko isprepletane i povezane da se jednostavno ne mogu ispričati jedna bez druge.
Da nije bilo fijaska sa modelom DMC-12, propasti proizvođača “DeLorean Motor Company” i kokainske afere u koju je uvučen vlasnik Džon DeLorean, ko zna kako bi izgledao uređaj za putovanje kroz vreme u čuvenom filmu iz 1985. U svakom slučaju ne bi bio toliko kul kao DeLorean DMC-12.
Sa druge strane, da nije bilo filmova iz serijala “Povratak u budućnost”, koji su od ovog automobila napravili ikonu popularne kulture, sada ne bismo govorili o obnovi proizvodnje modela koji je zvanično ugašen pre više od tri decenije.
Za vreme kratkog životnog veka DeLoreana DMC-12, početkom 80-tih godina 20. veka izrađeno je svega oko 9.000 automobila. Model koji je potpisao italijanski dizajner Đorđeto Đuđaro nije ima sreće uprkos ambicioznim planovima osnivača kompanije, Džona DeLoreana.
Ovaj veteran američke automobilske industrije prekinuo je sredinom sedamdesetih uspešnu karijeru u General Motorsu kako bi pokušao da ostvari svoj san. Nakon dužeg odlaganja proizvodnja je pokrenuta 1981. u fabrici u Severnoj Irskoj.
Na žalost, zbog visoke cene, mlakog prijema kod stručne javnosti i pojedinih konstruktivnih nedostataka, automobil je doživeo fijasko. Do februara 1982. godine, više od polovine od 7.000 proizvedenih primeraka ostalo je neprodato. Kompanija je ubrzo zapala u dugove i otišla u stečaj.
DeLorean DMC-12 bi verovatno vrlo brzo otišao u zaborav da nije bilo filma “Povratak u budućnost” iz 1985. gde mu je pripala jedna od “glavnih uloga” – postao je vremeplov. Od tada, ovaj model živi svoj novi život, pop ikone.
Priča o nesrećnoj sudbini DMC-12 privukla je polovinom devedesetih pažnju Stivena Vina preduzimača iz Teksasa, koji je, kada je 1997. imovina kompanije DeLorean otišla na doboš, kupio praktično sve što je preostalo od inventara, uključujući tehničku dokumentaciju, oko 1.700 nedovršenih vozila i nekoliko miliona originalnih delova i komponenti predviđenih za ugradnju u nove automobile. Njegova firma trenutno se bavi servisiranjem, restaurisanjem i dorađivanjem DeLoreana koji u Teksas dolaze iz čitavog sveta.
Međutim, Vin već duže vreme namerava da ponovo pokrene proizvodnju modela DMC-12. Najzad će mu ta želja biti ispunjena zahvaljujući novom federalnom zakonu koji mu omogućava da počne sa maloserisjkom proizvodnjom ovog automobila.
“To je fantastična vest! Na ovo smo dugo čekali s obzirom da je ranije bilo protivzakonito proizvoditi automobil sa specifikacijama iz 1981”, objašnjava Vin.
On kaže da na lageru ima dovoljno originalnih delova da već sad može da sklopi 300 DeLoreana. Prema njegovim rečima, automobil će koštati ispod 100.000 dolara, a cena bi mogla da varira u zavisnosti od motora koji će ga pogoniti. Poređenja radi, restaurirani originalni primerci prodaju se za 45.000 do 55.000 dolara.
Što se tiče dizajna, Vin kaže da nema potrebe da se bilo šta menja, ali će mehanički sklopovi svakako pretrpeti neke promene.
izvor: B92