Ove tehnologije doneće nekome u 2016. MILIJARDE

429

Početak nove godine pravi je trenutak da se pozabavimo tehnologijama i industrijama koje će 2016. stupiti na scenu i kompanijama koje ih opslužuju doneti zaradu koja se meri milijardama dolara. “Biznis insajder” je proučio studije vodećih kompanija za istraživanje tržišta, kao što su “Gartner”, “Forrester”, IDC i “Juniper”, kako bi dao što tačniju prognozu velikih dobitnika 2016. godine.

“Odlučujuća godina” za virtuelnu stvarnost

Zahvaljujući novim “headset” uređajima kompanija “Oculus”, “Sony” i HTC, virtuelna stvarnost će 2016. imati svoj pravi debi, navodi “Juniper”.

Prvo će ostvariti prodor u zabavnu industriju, uključujući i igrice i video, da bi se polako uvukla i u druge sektore, kao što su preduzetništvo i zdravstvena nega.

“Digi-Capital” predviđa da će proširena i virtuelna stvarnost do 2020. ostvarivati prihod od 150 milijardi dolara, a prema prognozama agencije za istraživanje tržišta “TrendForce” 70 milijardi dolara.

Roboti za široku potrošnju ulaze u širu upotrebu

Kada je “Softbank” prošle godine predstavila svog pametnog robota “Pepera”, za manje od 60 sekundi prodato je 1.000 komada. “Juniper” tvrdi da nas u 2016. očekuje navala novih robota za široku potrošnju.

Nosiva tehnologija na poslu

Pametne naočare, polunezavisni pametni satovi i niz uređaja osetljivih na pokret pojaviće se, pre svega, u delatnostima koje nisu vezane za kancelariju i u vladinim agencijama.

Pod uslovom da se koristi na pravi način, nosiva tehnologija mogla bi da poveća proizvodnju za više od 30 odsto, predviđa “Juniper”.

Prema prognozama kompanije “Gartner”, dva miliona zaposlenih u oblastima, kao što su policija i sanitetsko osoblje, najkasnije do 2018. moraće da nose uređaje za merenje zdravstvenih i kondicionih parametara.

Još više mobilnih aplikacija vezanih za posao

U proteklih nekoliko godina, preduzeća su se navikla na ideju o povećanju produktivnosti zaposlenih putem mobilnih aplikacija fokusiranih na delatnost kojom se bave.

U ovoj godini očekuje se novi priliv preduzeća koji će prihvatiti ovaj sistem. Prema podacima kompanije “Forrester”, 61 odsto donosilaca odluka u preduzećima tvrdi da im je uvođenje novih mobilnih proizvoda “visok ili veoma važan prioritet”, a 62 odsto njih planira da poveća IT budžet za nabavku novih aplikacija.

Više ljudi će se oslanjati na pametne lične asistente

“Fejsbukov” novi virtuelni asistent M utire put mnogim drugim “pametnim agentima” koji će pomoću neutralnih mreža hostovanih u oblaku predviđati naše potrebe i autonomno delovati u našu korist.

“Post-app” era započeće učestalim uvođenjem pametnih asistenata koje pokreće veštačka inteligencija, a do 2020. oni će olakšavati 40 odsto mobilnih interakcija, predviđa “Gartner”.

Bežični internet će postati još brži

Zamislite da koristite “wireless” servis 200 puta brži od onog koji koristite danas.

Iako su standardi vezani za 5G bežičnu tehnologiju još u fazi finalizacije, u 2016. ćemo imati priliku da isprobamo zapanjujuće brzu konekciju.

Kompanije će uskoro trošiti više od polovine budžeta na računarstvo u oblaku (cloud computing)

Od prošle godine velika i mala preduzeća sve češće se odlučuju za prenošenje računarskih resursa i skladišnih kapaciteta centrima za čuvanje podataka druge kompanije (outsourcing).

Do 2018. najmanje polovina IT troškova biće zasnovana na oblaku, pri čemu će, prema predviđanima IDC, do 2020. dostići 60 odsto sveukupnih troškova IT infrastrukture i 60-70 odsto ukupnih troškova softvera, usluga i tehnologije.

Novi zakoni znače eksploziju masovnog finansiranja (crowdfunding)

Krajem 2015, Američka komisija za kontrolu trgovine vrednosnim papirima odobrila je program “Title III” Akta JOBS, čime je omogućila neakreditovanim investitorima da kupe akcije u preduzećima (ranije su to mogli samo akreditovani investitori sa neto-bogatstvom od milion dolara ili prihodom od 200.000 dolara dve godine zaredom).

“Juniper” predviđa da će nova pravila izazvati eksploziju kompanija za masovno finansiranje, kao i novih modela koji će ove godine ostvariti zaradu od preko 32 milijarde dolara.

Odvajanje medija uticaće na način kupovine reklama

U 2016. nastaviće se odvajanje medija, jer se potrošači bune zbog skupih kablovskih paketa i traže personalizovaniju televiziju i video-sadržaje prilagođene njihovom ukusu.

Ovakva promena će, prema predviđanjima kompanije “Forrester”, uticati na sve veći značaj jezgrovitijih, specijalizovanih podataka kada su u pitanju kupci oglasnog prostora i dovesti do trostruko veće primene platformi za upravljanje podacima (DMP) u 2016. DMP omogućava oglašivačima da utiču na publiku na bazi kombinacije podataka iz prve ruke i podataka iz treće ruke.