Okončana pucnjava i talačka kriza u hotelu u Maliju

Okončana talačka kriza u hotelu u MalijuTalačka kriza u prijestolnici Malija Bamaku je završena i u hotelu Radisson Blue nema više talaca, izjavio je danas ministar sigurnosti ove afričke države Salif Traore, a agencija Reuters navodi kako je tokom akcije spašavanja pronađeno 18 tijela.

Traore je na konferenciji za novinare rekao da napadači trenutno ne drže više taoce u svojim rukama i da su snage Malija u procesu traganja za njima.
Prema riječima izvora iz vojske Malija, dvojica napadača su ubijena, javlja agencija AFP. 

  
Neimenovani izvor stranih snaga sigurnosti naveo je da je 18 tijela pronađeno tokom akcije spašavanja specijalnih snaga, prenosi Reuters.
„Osamnaest tijela je pronađeno“, rekao je on dodajući da su francuske specijalne snage iz Burkine Faso bile u hotelu i učestvovale u operacijama zajedno sa pripadnicima specijalnih snaga Malija.
Ranije se čula snažna pucnjava čuje se u petak u luksuznom hotelu u Bamaku nakon što su se u njega probili vojnici kako bi oslobodili više od 130 talaca koje su držali napadači na sedmom spratu zgrade. Francusko ministarstvo odbrane saopćilo je kako su se francuske i američke specijalne snage priključile akciji spasavanja, prenosi Reuters.
Odgovornost preuzeo Al Mourabitoun
Afrička grupa Al Mourabitoun, koja je povezana sa Al-Kaidom, preuzela je danas odgovornost za napad na hotel u Bamaku. Grupa sa sjevera Malija, koju čine uglavnom Tuarezi i Arapi, objavila je na Twitteru da stoji iza napada na hotel, no ova tvrdnja nije mogla biti provjerena iz nezavisnih izvora.
Al Mourabitoun je formirana prije dvije godine, a predvodi je nekadašnji pripadnik Al-Kaide Mokhtar Belmokhtar.
“Upravo je u toku akcija snaga Malija kako bi se prekinula kriza”, potvrdio je francuski ministar vanjskih poslova Laurent Fabius.
Le Monde citira Ministarstvo sigurnosti Malija koje tvrdi da je troje talaca ubijeno, a The Guardian precizira da su ubijena dva državljanina Malija i jedan državljanin Francuske.
Kako je ranije javila agencija AFP, pozivajući se na hotelijersku tvrtku Rezidor koja upravlja hotelom u središtu Bamaka, dva napadača od jutros drže taoce, među kojima je 140 gostiju i 30 zaposlenih u hotelu.
Pozivajući se na neimenovane sigurnosne izvore, Reuters je prenio da je u hotelu deset napadača.
Gosti iz cijelog svijeta
Mediji prenose da među taocima ima državljana SAD-a, Francuske, Kine i Turske.
Jedan svjedok je rekao za Al Jazeeru da su među taocima i francuski vojnici. Navodno su oteti i pripadnici misije UN-a u Maliju.
“Vrlo rano ujutro začula se paljba. Drže taoce. Policija je tamo i okružila je područje”, rekao je sigurnosni izvor za Reuters.
Izvor iz Francuskog veleposlanstva rekao je za AFP da napadači pucaju iz automatskog oružja.
“Sve se događa na sedmom katu. Napadači pucaju na hodniku”, rekao je neimenovani izvor sigurnosti.
Prema izvoru sigurnosnih službi, napadači su došli pred hotel u automobilu s diplomatskim registarskim tablicama.
Talačke krize već se događale
Prije dva mjeseca dogodila se slična situacija kada su u gradu Sevare, također u hotelu, u talačkoj krizi poginula četiri vojnika, pet službenika UN-a i četiri napadača.
Iako je prije pola godine postignut mirovni sporazum između pobunjeničkih snaga Tuarega na sjeveru države i suparničkih provladinih naoružanih skupina, oružani incidenti su nastavljeni.
Sjever Malija pao je u proljeće 2012. u ruke naoružanih skupina povezanih s Al-Kaidom.
Otamo su velikim dijelom protjerani nakon što je u siječnju 2013. pokrenuta velika međunarodna vojna intervencija na inicijativu Francuske, koja i dalje traje.
Međutim, cijele zone u toj zemlji još nisu pod kontrolom malijskih i međunarodnih snaga.
Izvor: Al Jazeera i agencije

POVEZANE VIJESTI
- Advertisment -

POPULARNO