Novi Pazar, svi zajedno – STOP nasilju prema ženama”, naziv je okruglog stola u organizaciji Saveta za rodnu ravnopravnost i jednake mogućnosti grada Novog Pazara, a u okviru globalne kampanje „16 dana aktivizma“. Slogan pod kojim je održan skup ujedno je i snažna, zajednička poruka učesnika a na poziv organizatora odgovorili su predstavnici svih relevantnih institucija.
Prevencija, osnaživanje žrtve – svakog pojedinačnog slučaja, solidarnost, institucionalna povezanost, pojedinačna i društvena odgovornost, te efikasno delovanje deo su liste ključnih stvari na koje treba obratiti posebnu pažnju u borbi sa problemom rodno zasnovanog nasilja.
Učesnici su poručili da niti jedna žena koja je žrtva nasilja ne sme pomisliti da je prepuštena sebi ili da će, ako prijavi nasilje u toj borbi ostati sama. Istaknuto je i da nasilje ne sme biti privatna, pojedinačna pojava već problem koji se podjednako tiče svih nas i zahteva hitnu intervenciju.
Da priča o nasilju mora biti sagledana sa više aspekata ide u prilog jednoglasan stav da zlostavljanje uglavnom uz fizičko delovanje podrazumeva psihičku, socijalnu, ekonomsku i emocionalnu torturu od strane izvršioca prema žrtvi.
Načelnica Hitne službe pri novopazarskom Domu zdravlja, Elvira Lukač Radončić je objasnila je kako žrtva da postupi kada prijavljuje nasilje.
“Postupak je daleko lakši ukoliko sama žrtva nasilja prijavi Policijskoj upravi i do nas dođe u pratnji policijskih službenika. To je zvaničniji postupak i pozicija iz koje žrtva teže može da se predomisli jer, kada same dođu do nas, žene se kolebaju oko prijavljivanja. Napominjem da smo mi, po službenoj dužnosti, u obavezi prijavimo slučaj policiji, čak i kada žrtva to ne želi”, zaključila je Radončić.
O posledicama psihičkog nasilja po žrtvu govorio je doktor Rešad Hazirović, specijalista psihijatrije sa dugogodišnjim iskustvom.
“Često nasilje nije fizičko, okom je nevidljivo ali traje godinama, ima kontinuitet. Nekada su u pitanju zabrane različitih vrsta, omalovažavanja koja kod žrtve rađaju strah, nesigurnost. Problem se manifestuju kao specifično reagovanje na stres, kroz neke druge, iz ugla posmatrača naizgled zanemarljive tegobe”, poručio je doktor Hazirović.
Za osnaživanje žrtava nasilja ali i prevenciju ovog problema jedan od ključnih aspekata je ekonomsko osnaživanje žena. Nacionalna služba u Novom Pazaru ima kapacitet da žrtvama nasilja pruži konkretnu podršku.
“Samo ekonomski jaka i osnažena žena je sigurna žena. Mi radimo i na prevenciji, edukaciji savetovanju, ali možemo da pomognemo u skladu sa akcionom strategijom zapošljavanja žrtve, jer su žrtve porodičnog nasilja prepoznate kao teže zapošljive kategorije. Mi žene iz ove grupe prioritetno uključujemo u sve mere aktivne politike zapošljavanja”, kazala je Aida Bojadžić ispred NSZ.
Značajnu podršku, kroz tri decenije rada pruža i Služba besplatne pravne pomoći pri Gradskog upravi, uz napomenu da je broj lica koja traže pomoć značajno veći nego ranijih godina. Sve žrtve nasilja za pomoć mogu da se jave na prvom spratu GU, kancelarija 117, svakog radnog dana od 8:30 do15 sati.
A da oko društveno značajnih pitanja ne sme biti podela te da je inicijativa Saveta za rodnu ravnopravnost i jednake mogućnosti dragocena svim učesnicima skupa i zajednici, potvrdila je članica Saveta i odbornica u lokalnom parlamentu, Semrija Smailović.
“Pozdravljam ovakav potez Saveta i želju da pošaljemo jednoglasnu poruku ženama, ali i da po ovom pitanju damo maksimum. Zajednički cilj nam je nulta tolerancija na svaki oblik nasilja”, zaključila je članica Saveta, Semrija Smailović.