Balkanskom rutom od sada će moći samo oni koji bježe s ratnog područja. Zaokret u migracijskoj politici počeo je kada je Slovenija odlučila vratiti 162 osobe u Hrvatsku jer ne dolaze iz ratom zahvaćenih zemalja. Hrvatska na to nije pristala, te odlučila da za migrante iz tih zemalja više neće biti prolaza. Uslijedila je lančana reakcija Srbije i Makedonije. Srbija u prihvatni centar u Preševu, gdje ih evidentira i fotografira, pušta samo Sirijce, Iračane i Afganistance. Hrvatski policajci u Šidu strogo kontroliraju dokumente. U srbijanskoj Agenciji za izbjeglice tvrde da 300 ekonomskih migranata ne puštaju u Hrvatsku.
Hrvatska će pooštriti kriterije za ulazak izbjeglica i zaustavljat će prihvat stranaca koji ne dolaze iz ratom zahvaćenih područja. Najavio je to ministar unutarnjih poslova RH Ranko Ostojić i kazao da su takve mjere već poduzele Srbija, Slovenija i Makedonija. Ministar Ostojić precizirao je da se radi o ljudima koji ne mogu dobiti međunarodnu zaštitu – radi se o državljanima Maroka, Bangladeša, Šri Lanke, Alžira, Liberije, Konga, Sudana i Pakistana.
Zahtjev Slovenije nismo prihvatili, ali smo odmah obavijestili kolege iz Makedonije i Srbije da građani ovih zemalja više neće moći prolaziti ovom rutom, rekao je Ranko Ostojić. Odgovorio je time na upit novinara kako tumači zahtjev Slovenije za povratom 162 osobe, a koje dolaze iz zemalja koje nisu zahvaćene ratom. Pojasnio je da odluka Hrvatske znači da ta skupina ljudi u Sloveniji – ondje i ostaje. O odluci da će se raditi profilacija obavijestili smo kolege u Makedoniji i Srbiji. Ministar kaže kako problem zasad nije velik, no mogao bi postati ako se ne bude rješavao na izvoru. U tom slučaju morat ćemo ih tretirati kao ilegalne migrante.
Za slične su se mjere već odlučile Makedonija i Srbija, priopćila je glasnogovornica UNHCR-a. Rekla je da su ostali migranti vraćeni te da su stotine migranata ostale na granicama. Očevidac na grčkoj granici s Makedonijom rekao je da je makedonska policija počela preko noći vraćati sve migrante koji nisu iz Sirije, Iraka i Afganistana.
Emina Bužinkić iz Inicijative ‘Dobrodošli’ smatra kako je nova praksa vraćanja izbjeglica protivna odluci Europskog suda za ljudska prava te ističe da se na granicama radi rasna profilacija izbjeglica. ‘Ekonomski razlozi migracija su jednako tako politički. To što su neki otišli iz ratnih zona je zapravo jednako važno kao što su neki otišli iz posve opustošenih teritorija koji su uglavnom obilježeni siromaštvom, a koju je uzrokovala, kako vanjska politika SAD-a i konkretne vojne intervencije koje su učinili, tako i kolonijalna politika zemalja članica Europske unije’, kazala je.