Rožaje – Reis Islamske zajednice u Crnoj Gori Rifat ef. Fejzić negira tvrdnje mitropolita Crnogorsko-primorskog Anfilohija da su odnosi izglađeni nakon mitropolitovih poslednjih izjava.
“Nikakvog dijaloga o posljednjim u medijima iznesenim izjavama nije bilo, ni formalnih ni neformalnih. Stoga je za očekivati da se mitropolit izvini Islamskoj zajednici i muslimanima u Crnoj Gori za sporne tvrdnje koje vidim kao veličanje zločina. Smatramo da rad na fabrikovanju strahova od nove otomanizacije nema mjesta u današnjim društvenim prilikama, posebno ne u glavi i na jeziku jednog vjerskog pravoslavnog poglavara” kazao je Fejzić.
Reis je dodao i da to što institucije Turske obnove ili naprave vjerski objekt ili spomenik kulture, ne mora biti shvaćeno od strane mitropolita Anfilohija i drugih vjerskih poglavara kao invazija otomanskog neo-imperijalizma.
On takođe ističe da je prirodno da Islamska zajednica ostvaruje kontakte i saradnju sa muslimanskim svijetom, a Turska kao najbliža od islamskog svijeta je najpreča da im pruži podršku i pomoć.
“Muslimani u Crnoj Gori su prijatelji zemlje u kojoj žive, a to prijateljstvo nije prepreka prijateljstvu sa islamskim svijetom i srodnim institucijama. Podsjećam da je Islamska zajednica do sada bila konstruktivan činilac u odnosima Crne Gore i Turske, na dobrobit i pripadnika Islamske zajednice i društva u cjelini”, rekao je Fejzić.
Podsjetimo, mitropolit Amfilohije je nakon što je u manastiru Reževići otvorio međunarodnu konferenciju u čast 200 godina od izgradnje Hrama Sv. trojice kazao da bi neki željeli da obnove Otomansku imperiju.
Mitropolit crnogorsko-primorski Amfilohije ocijenio je da je trenutno na Balkanu na sceni neotomanizam, što se jasno može vidjeti u odnosima među Muslimanima u Crnoj Gori, preko BIH, Kosova, Sandžaka, Makednoje, dijela Bugarske.
Amfilohije međusobne optužbe sandžačkog muftije Muamera Zukorlića i reisa islamske zajednice u Crnoj Gori Rifata Fejzića oko otvaranja vjerskih škola u Rožajama, vidi kao odnose u muslimanskom svijetu uopšte.
“Na prvi pogled se stiče utisak da je nezavisno jedno od drugog, međutim, treba posmatrati u kontekstu o kojem je govorio islamolog Darko Tanasković o neootomanizmu, koji se pojavljuje na Balkanu. To se vidi i u savremenoj politici, naročito Turske. Imate predsjednika Turske Erdogana koji kada dođe na Kosovo u Prizren, javno izjavi da je Kosovo Turska, a sa druge strane, isto tako navijanje za njega naših muslimana. Znate, Otomanska imperija nije bila mala država, već i te kako moćna, gospodarila je sudbinama Evrope i Azije“, kazao je za „Vijesti“ Amfilohije, nakon što je u manastiru Reževići otvorio međunarodnu konferenciju u čast 200 godina od izgradnje Hrama Sv. trojice”.
Prema njegovim riječima, zato se ima utisak da iza toga što se sada dešava u stvari događa neka vrsta renesanse.
“Nadamo se da do te i takve obnove, neće i ne može doći. Imate pojave fanatičnih krugova u islamu, terorističkih, takozvana ‘Muslimanska braća’, Islamsku državu. To što je najviše podržavaju i idu i ginu za nju sa Kosova, BiH… su znamenja o kojim treba dobro porazmisliti, ako želimo budućnost, da bude mudrija i pametnija i čovjeka dostojnija od naše prošlosti“, ocijenio je on.
Prema njegovom mišljenju, na različite načine tome pristupa Zukorlić u Sandažku, koji ima svoju koncepciju, a Fejzić svoju.
Fejzić na automobilu slavi sultana
Amfilohije se, govoreći o reisu islamske zajednice u Crnoj Gori Rifatu Fejziću, dotakao i njegovog službenog automobila.
„Zanimljivo je da na automobilu kojim se vozi Fejzić, koliko sam čuo, nisam vidio, piše slovo Fatih. Znate, Mehmet Fatih je osvajač, koji je osvojio Carigrad i ušao u Evropu. Isto tako medresa u Rožajama nosi naziv ovoga osvajača“, kazao je Amfilohije.
On je još saopštio da ima dobre i korektne odnose sa Fejzićem i da je izgladio nesporazume nakon svog govora na Bjelasici, koji je bio povod da ga Fejzić napadne u medijima.