Državni univerzitet u Novom Pazaru (DUNP) odbacio je tvrdnje o “progonu” docentice dr Nadije Rebronje, istaknuvši da njen izbor za vanrednu profesoricu na programu Srpska književnost i jezik nije bio spriječen ničijom zlom voljom ili njenim zalaganjem za bošnjačku kulturu, već isključivo neispunjavanjem zakonom propisanih uvjeta.
U zajedničkom saopćenju Savjeta i Senata DUNP-a navedeno je da je Rebronja u maju konkurisala za poziciju nastavnika na naučnoj oblasti Srpska i južnoslavenska književnost. Međutim, krajem augusta Nastavno-naučno vijeće je zaključilo da ne ispunjava sve potrebne uvjete prema Pravilniku o načinu i postupku sticanja zvanja, što je potvrdio i Senat Univerziteta.
„Uvidom u dokumentaciju dr Nadije Rebronje, utvrđeno je da osnovne studije nije završila iz oblasti Srpska i južnoslavenska književnost, već je diplomirala kao filolog turskog jezika i književnosti, što je neprihvatljivo za izbor u nastavničko zvanje za koje je konkurs raspisan“, navedeno je u saopćenju.
Također, sa univerziteta su naglasili da je u toku akreditacija studijskog programa Srpska književnost i jezik, zbog čega je neophodno strogo poštovanje akademskih standarda.
„Stručni organi Državnog univerziteta nisu inkvizicija, niti su protivnici bilo koje kulture ili književnosti. Pogotovo ne zalaganja dr Nadije Rebronje za bošnjačku kulturu i njenog pjesničkog stvaralaštva, ali činjenice poput izostanka udžbenika ili priručnika za studente tokom njenog 18-godišnjeg rada ne mogu biti zanemarene“, zaključili su iz DUNP-a.
Na slučaj dr Nadije Rebronje prije nekoliko dana ukazala je Mreža akademske angažiranosti i solidarnosti (MASA), ocijenivši da na DUNP-u postoje ozbiljni problemi koji ugrožavaju akademsku zajednicu. Kao posljednji primjer “sistemskog urušavanja akademskih standarda, profesionalne etike i stručnog integriteta” MASA je navela odbijanje izbora dr Rebronje u zvanje vanredne profesorice, iako je, prema njihovim tvrdnjama, Komisija za izbor ocijenila da ona „daleko premašuje zadate kriterije“.