Dačić: Izbori nisu potrebni, ali Vučić je taj koji odlučuje

327
Beograd, 14. avgusta 2015 - Ministar spoljnih poslova i predsedavajuci OEBS-u Ivica Dacic govori na sastanku Organizacionog odbora na kojem su predstavljene dosadasnje i planirane aktivnosti povodom sastanka Ministarskog saveta OEBS-a. Sastanak Ministarskog saveta OEBS-a, na kojem se ocekuje vise od 1.500 ucesnika, bice odrzan 3 i 4. decembra u Beogradskoj areni. FOTO TANJUG / SAVA RADOVANOVIC / bb

Predsednik Socijalističke partije Srbije Ivica Dačić smatra da vanredni parlamentarni izbori nisu potrebni, ali napominje da je premijer Aleksandar Vučić taj koji odlučuje kad će izbori biti održani.

“Ako želi da ih raspiše, neka ih raspiše. Ja ne mogu da ga sprečim, niti imam bilo kakvu nameru da to radim… O tome ne treba da razmišljam, jer ja ne odlučujem. O tome on odlučuje. Ako želi moje mišljenje, moje mišljenje je da oni nisu potrebni, zato što ne postoji nikakva politička, ni ustavna kriza koja bi trebalo da se razreši izborima”, kazao je Dačić, koji je i prvi potpredsednik vlade i šef diplomatije.

Dačić je za Prvi program Radio Beograda istakao da se bavi stvarima koje su od značaja za državu i da ga ta pitanja “mnogo ne dotiču”.

Premijer Vučić izjavio je juče da postoji više razloga za i protiv održavanja vanrednih parlamentarnih izbora, ali da će odluku o tome doneti do kraja septembra.

Srbija može da spreči učlanjenje Kosova u Unesko

Dačić je za Radio Beograd rekao i da veruje da Srbija može, diplomatskim putem, da spreči učlanjenje Kosova u Unesko u novembru, aktiviranjem, kako kaže, što više zemalja koje bi bile na našoj strani.

“Jedno je pitanje legalnosti svega toga. Znači, ukoliko bismo se rukovodili time da li je nešto u skladu s rezolucijom 1244, onda bismo bili sigurni da ta tema uopšte ne bi mogla da dođe na dnevni red. Ali, pošto je naš svet prepun nepravdi, a naročito kad je Srbija u pitanju, dvostrukih standarda, onda se može očekivati da se desi i ta druga varijanta, a to je da ta tema ipak bude stavljena na dnevni red Izvršnog saveta i Generalne konferencije Uneska. To onda znači da moramo da aktiviramo što više zemalja koje bi bile na našoj strani”, rekao je Dačić.

Dačić je rekao i da je video izjavu direktorke Uneska Irine Bokove, koja je prokomentarisala da je uništavanje drevnog grada Palmire, koji je pod zaštitom Uneska – ratni zločin.

“Ja bih samo pitao generalnog sekretara Uneska, o čemu sam ja govorio u proteklih desetak dana i u Savetu bezbednosti. Znači, kad ISIL uništava ono što je pod zaštitom Uneska, onda je to ratni zločin, a kad uništava Kosovo, spomenike koji su srpska kulturna baština i svetska kulturna baština, onda za to treba da dobije nagradu, da postane član Uneska”, ocenio je Dačić.

“Želim da se jasno kaže da je sve to u stvari zločin prema našem kulturnom nasleđu, a ne da se prave dvostruki standardi, što se najbolje može videti, nažalost, na primeru Kosova, na primeru jednog ovakvog zahteva za prijem u Unesko”, rekao je šef srpske diplomatije.

Dačić je naglasio i da zamenik kosovskog premijera Hašim Tači nije u pravu kada kaže da je učlanjenje Kosova u Unesko u skladu sa Briselskim sporazumom.

Kada je reč o najavi Prištine da će u Briselu biti postignut dogovor o Zajednici srpskih opština, Dačić je rekao da je taj sporazum trebalo da bude potpisan na prethodnim razgovorima, ali da je prištinska strana bila protiv toga.

izvor: N1