Ceo grad radi, plata 1.200 EUR

637

Marinaleda, mali andaluzijski grad na jugu Španije, poznat je kao “demokratska utopija”. Već godinama se uspešno odupire kapitalizmu i zarađuje od poljoprivrede.

Okružen plantažama maslina i pšeničnim poljima, ovaj gradić se već godinama uspešno odupire kapitalizmu i zarađuje od poljoprivrede.
Od početka finansijske krize 2008, ovo mesto je postalo jedno od retkih u Španiji u kojima je životni standard skočio. Najzaslužniji za to je gradonačelnik Huan Manuel Sančez Gordiljo, koji nadimak “Španski Robin Hud” nije dobio slučajno.

On je u avgustu prošle godine organizovao niz krađa u španskim supermarketima, u znak protesta protiv kapitalizma. Osnovne namirnice poput pirinča i ulja ubačene su u kolica i iznete iz prodavnica, a zatim podeljene siromašnima, dok su kasiri bespomoćno posmatrali scenu.

U intervjuu nakon ovog događaja, Gordiljo, koji je na čelu Marinalede od 1979. godine, rekao je da to nije bila krađa već “nenasilni akt neposlušnosti”.

“Postoje porodice koje ne mogu da priušte hranu. U 21. veku to je sramota. Hrana je osnovno pravo, a ne nešto o čemu treba spekulisati”, izjavio je on.

Svako ko želi da sagradi kuću u pomenutom gradu, može to da učini potpuno besplatno. Neophodan materijal i radnike obezbeđuje gradska skupština, a porodice su u obavezi da plaćaju svega 15 evra mesečno do kraja života, uz dogovor da kuća ne može biti prodata radi lične dobiti.

Dok nezaposlenost u Andaluziji iznosi 37 odsto, u Marinaledi je ona jednaka nuli. Svih 2.700 ljudi radi, uglavnom na plantažama i farmama, a svi radnici su plaćeni jednako, i to po 1.200 evra mesečno.

“Moramo da razmislimo o sopstvenim vrednostima, potrošačkom društvu i važnosti koju pridajemo novcu. Marinaleda je samo mali primer i voleli bismo da se naše iskustvo proširi na ostatak sveta”, kaže Gordiljo.

Sandzakhaber / izvor: pressonline