Bojan Radovanović: Čoviću sam milione dao na ruke

1399

„Nebojši Čoviću sam dao novac na ruke u njegovoj kancelariji u FMP“, rekao je u istrazi Bojan Radovanović (45), koji se nalazi na istoj optužnici sa nekadašnjim šefom Koordinacionog centra za KiM.

Radovanović je bio vlasnik FK BASK iz Beograda i istoimenog restorana, gde je, kako je prekjuče saopštio Čović, i pisana optužnica protiv njega. Takođe, Radovanović je bio i vlasnik FK Novi Pazar i zamenik direktora DIPOS, kao i član UO FK Partizan.

– Mogao je da kaže da mi je dao i 200 milijardi i nemam šta da polemišem sa čovekom protiv koga je podneto više od 40 krivičnih prijava, zbog zloupotreba i prevara. Od početka mi je jasan scenario kojim je Radovanović preko mog imena hteo da proizvede sebe u zaštićenog svedoka. Treba videti gde su pare koje je on uzeo, gde je novac od mnogih privatizacija kao na primer FK BASK, šta je radio u Partizanu. Mislim da ove stvari treba da se rasprave u sudu i tužilaštvu – rekao je juče Čović za „Blic“.

Radovanović je istrazi, osim Čovića, tereti još petoro optuženih da su delili novac, a stanove za prognane Srbe nisu kupovali ni gradili. Na taj način oštetili su budžet Srbije za oko 10 miliona evra.

– Čović mi je rekao da pokrenem postupak protiv države… Dao sam mu deo novca pošto mi je država isplatila 456 miliona dinara – tvrdio je u iskazu Radovanović.

Ispričao je da je Čoviću dao milione evra na ruke, ali i preko donacija za „Roto koš“, pod kontrolom Čovićevog FMP.

Radovanović je naveo da je dao optuženoj sudiji Branki Krivokapić i njenom zetu, inače poznatom rukometašu, na ruke 300.000 evra. Ona je, inače, donela dve presude prema kojima je država isplatila Radovanovićevim preduzećima tačno 446.574.360 dinara. Te presude je potvrdio kasnije Apelacioni, ali ih je ukinuo Vrhovni sud. Međutim, Radovanovićeva preduzeća su otišla u stečaj i novac nije vraćen.

Čović je na saslušanju negirao da mu je Radovanović dao novac na ruke.

– Činio sam sve da država ne isplati Radovanoviću novac na osnovu sudskih presuda. Pisao sam Vladi, Ministarstvu finansija, pravobranilaštvu – rekao je Čović u tužilaštvu.

Kazao je i da je za svaku gradnju na KiM saglasnost davala Vlada Srbije, a da je Ministarstvo finansija isplaćivalo novac, dok je za nadzor izgradnje bila zadužena Građevinska direkcija Srbije. Povodom donacija koje je Radovanović uplatio „Roto košu“, Čović je rekao da on tada nije bio u upravi tog preduzeća, kao i da su sve donacije vraćene 2005.

Sudija Krivokapić se branila da je dve sporne presude donela na osnovu veštačenja i izjave svedoka da su objekti u Kosovskoj Mitrovici sagrađeni.

Mahinacije: Opisni troškovi

Mahinacije su, kako se terete, rađene tako što je Čović kao predsednik Koordinacionog centra za KiM izdejstvovao da se Programi korišćenja sredstava prikazuju opisno, bez rasčlanjenja. Programe su sačinjavale službe po nalogu sekretara Koordinacionog centra optužene Anđelke Radenković. To je omogućilo da se prikrije prava namena budžetskih sredstava.

Uplate: Otkup sedam kuća

Cela akcija iz koje je nekoliko funkcionera i biznismena izašlo bogatije, sudeći prema optužnici, krenula je posle otkupa sedam kuća od Albanaca u Severnoj Mitrovici preko Radovanovićevog preduzeća „Masters“. Tada je, kako se sumnja, po nalogu Čovića Radovanović dogovorio da optuženi Idriz Šijak osnuje firmu „Daki“. Preko ove firme idu sve naredne uplate novca, od kojih, međutim, niti je nešto sagrađeno niti otkupljeno.

Krediti: Uzeli 150 miliona dinara

Optuženi se terete da su pribavili dodatna sredstva dizanjem kredita. Tako dolazi do ugovora između „Komgrap gradnje“, Kosovsko-mitrovačkog okruga i preduzeća „Daki“. Čović je kao garanta Komercijalnoj banci naveo Koordinacioni centar. Time su Čović i Radenkovićeva prekoračili svoja ovlašćenja. Ukupno je tada od Komercijalne banke uzeto 150 miliona dinara, na račun preduzeća „Daki“ prebačeno 147.100 miliona, koji su podignuti u gotovini.

Uticaj: Iz budžeta još 60 miliona

Čović je kao potpredsednik Vlade uticao i na zaposlene u ministarstvu finansija da prebace iz budžeta 60 miliona dinara Komgrap gradnji, za šta je optužen direktor Draško Pašić. Od tog novca se preduzeću „Daki“ prebacuje 34.916 miliona, a iznos od 20 miliona je prebačen Radovanovićevoj firmi „TM projekt“.

Nalog: Od direkcije 70 miliona

Novac za Kosovo se izvlačio i na druge načine pa je tako, prema sumnjama, Čović kao predsednik KC iskoristio i svoj položaj predsednika UO Građevinske direkcije Srbije, dao nalog koji je potpisala Anđelka Radenković da se iznos od 70 miliona uplati Kosovsko-mitrovačkom okrugu, na čijem čelu je bio optuženi Dragan Kalaba. Odatle je novac prosleđen preduzeću „Daki“.

Gradnja: Od stanova samo ploče

Optuženi se terete da su za izgradnju stambenih lamela u severnom delu Kosovske Mitrovice, na lokacijama Partizansko brdo i Ulica Rudarske čete, dobili 180 miliona koji su dati preduzeću „Daki“. Za postavljenje betonskih ploča utrošeno je nepunih 18 miliona dinara. Terete se da su preostala 162 miliona dinara optuženi zadržali. Stanovi u severnom delu Kosovske Mitrovice nikada nisu izgrađeni.

Vlada je sve odobravala

Advokat Boža Prelević, koji brani Nebojšu Čovića, kaže da za 12 godina istraga nije utvrdila ključne stvari.

– Nisu saslušani brojni svedoci koje je odbrana predlagala. U predmetu nema odluke Koordinacionog centra koju nije odobrila Vlade Srbije. Zanimljivo je onda pitanje eventualne krivice – kaže Prelević.

izvor: Blic