Na sarajevskom mezarju Kovači u petak je obilježena 15. godišnjica smrti prvog predsjedavajućeg Predsjedništva RBiH Alije Izetbegovića.Nekoliko stotina građana, saradnika, prijatelja i članova porodice okupilo se danas oko turbeta Alije Izetbegovića gdje je učenjem Fatihe i polaganjem cvijeća obilježen važan datum u novijoj historiji Bosne i Hercegovine.
Cvijeće na mezar rahmetli Alije Izetbegovića položila je i delegacija Bošnjačkog ncionalnog vijeća na čelu sa predsjednikom Sulejmanom Ugljaninom.Prisutnima se obratio predsjedavajući Vijeća ministara BiH Denis Zvizdić podsjetivši ukratkona poimanje Alije Izetbegovića kakva bi BiH trebala biti država. Istaknuo je kako je rahmetli Alija Izetbegović težnjama za uspostavu jednostranačkih i jednonacionalnih država uvijek suprotstavljao ideju slobode, tolerancije i demokratije.“Alija Izetbegović je svoj životni put prošao časno i uzdignute glave”, kazao je Zvizdić.
Podsjetio je kako je između neizvjesne sigurnosti i podaništva Alija Izetbegović izabrao ovoprvo, čemu su se suprotstavile velikodržavne, hegemonističke politike kreirane u susjednimdržavama i bazirane na genocidu i pokušaju istrebljenja Bošnjaka sa ovih prostora. Također,napomenuo je kako je Alija Izetbegović uložio ogroman trud i energiju da se izbjegne rat.Međutim, agresija na BiH, zbog politika u susjedstvu, je bila neizbježna. Nakon višegodišnje agresije potpisan je Dejtonski mirovni sporazum koji je zaustavio ubijanje u BiH.“Alija je povodom potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma kazao kako se radi okompromisu. Međutim, taj kompromis je bilo neophodno postići kako bi se zaustavilo ubijanje jer narod u BiH više nije mogao brojati svoje mrtve i ranjene”, kazao je Zvizdić, podsjetivši na riječi rahmetli Alije Izetbegovića.
Ideju BiH kao zemlje u kojoj vladaju sloboda, demokratija i pravda Izetbegović je nastaviorealizovati i nakon rata. Insistirao je na životu ljudi jednih sa drugima, a ne jednih poreddrugih, Također, insistirao je i na jedistvu Bošnjaka oko ideje o slobodnoj i nezavisnoj BiH jer bi razjedinjenost naroda mogla dovesti do njegovog nestanka. Misli, ideje i život AlijeIzetbegovića mogu i trebaju biti vodilja i danas, kazao je Zvizdić.Prvi predsjednik nezavisne Republike BiH rođen je 1925. godine u Bosanskom Šamcu. Odrastao je i školovao se u Sarajevu, gdje je i diplomirao na Pravnom fakultetu. U bivšem sistemu je osuđivan zbog svog političkog djelovanja, a naročito kroz poznati “Sarajevski proces”.Izetbegović je preselio 19. oktobra 2003. godine.izvor Sandžačke