Crna Gora: Kalićima vraćaju imperiju

3625

PRESUDA Apelacionog suda Crne Gore, kojom je potvrđena ona Višeg suda u Bijelom Polju, a odbijena žalba Specijalnog tužilaštva, kojom su Safet Kalić, njegova supruga Amina i Safetov brat Mersudin oslobođeni optužbi da su “oprali” oko osam miliona evra zarađenih švercom narkotika, doneće, po svoj prilici, debeo minus u državnom budžetu.

Nema sumnje, Amina, koja je nekoliko meseci provela u zatvoru, i njen dever Mersudin, koji je robijao skoro dve godine, potražiće materijalnu satisfakciju od države na sudu. Međutim, to nije jedina šteta koju će pretrpeti država u “sudaru” sa Kalićima, od kojih je Safet u nemačkom zatvoru zbog sumnje da je prošvercovao 112 kilograma heroina još 1994. godine. Naime, država Crna Gora moraće da vrati Kalićima, preduzećima u njihovom vlasništvu, ali i licima povezanim sa njima, imovinu vrednu oko 28 miliona evra, koja je bila blokirana skoro četiri godine.
Na spisku za vraćanje nalaze se velelepni hotel “Rožaje” sa desetak spratova, nezavršeni ski-centar “Turjak” sa ogromnim hotelom, odmaralište u Ulcinju, stanovi u Podgorici i na primorju, koje je država rentirala, zatim kafić “Tajson”, zemljište, preduzeća “Daut Daut” i “Mak petrol”, potom benzinska pumpa u Rožajama, automobili, platne i kreditne kartice, nakit, novac… Kalićima je posle hapšenja privremeno bio oduzet i “hamer”, koji je država dodelila Specijalnoj antiterorističkoj jedinici, koji je u oktobru prošle godine jurio narod na protestima po podgoričkim ulicama.
– Presuda Apelacionog suda je dokaz da je novac legalnog porekla i imovina koja je u vlasništvu preduzeća mora se vratiti. Utvrđeno je da je sve bilo legalno. To je jasno kao dan. Napominjem da je imovina bila ne trajno, već privremeno oduzeta do okončanja sudskog postupka – navodi jedan od advokata Kalića, Kasim Dizdarević iz Bijelog Polja, koji kaže da će oni tražiti “ono što je u skladu sa zakonom”.
– Procedura se mora poštovati. Sledi zahtev, koji će se dostaviti Ministarstvu pravde za naknadu štete. Ako to za stranku bude prihvatljivo, to se potpisuje i prihvata. Ukoliko odšteta nije zadovoljavajuća, podnosi se tužba protiv države za naknadu štete za neosnovano lišenje slobode – objasnio je Dizdarević.

OPTUŽNICA
Optužnicom Specijalnog tužilaštva Kalići su se teretili da su udruženo od 2005. do juna 2011. putem bankarskog i finansijskog poslovanja prikrili pribavljanje novca od šverca droge. Tako stečeni novac uvodili u legalne novčane tokove, preko bankarskih računa firmi, čiji su osnivači njihovi bliski srodnici, čime su prikrili poreklo 7.773.127,06 evra.
Safet Kalić je bio u bekstvu do pre dve godine, kada je uhapšen u Austriji, odakle je deportovan u Nemačku, gde je nedavno u Ahenu odbio predlog nemačkog tužilaštva da zbog šverca narkotika odleži sedam godina zatvora.