Nasilje koje se dogodilo u Iraku u ofanzivi koju su pokrenuli sunitski pobunjenici navelo je 600.000 ljudi da napuste svoje domove i zaprijetilo “raznolikosti” iračkog društva, upozorio je u srijedu visoki komesar UNHCR-a.
Visoki komesar Ujedinjenih nacija za izbjeglice (UNHCR) Antonio Guterres ocijenio je pred novinarima u Bagdadu da je raseljavanje stanovništva alarmantno jer postoji opasnost da dovede do “homogenizacije teritorija” sa “šiitskim i sunitskim zajednicama koje žive odvojeno”.
Koalicija sunitskih pobunjenika predvođena ultra-radikalnom grupom Islamska država pokrenula je ofanzivu u toku koje je osvoijila velike zone na sjeveru, zapadu i u centralnom dijelu zemlje.
Šiitsko stanovništvo je masovno pobjeglo s teritorija koje su osvojili pobunjenici, plašeći se da se više nikada neće moći vratiti u svoje gradove i sela.
Istovremeno, mnogobrojni suniti koji žive u mješovitim zonama pregrupirali su se iz straha od milicija koje podržavaju vladu u kojoj dominiraju šiiti.
Ovaj proces uspostavljanja etnički homogenih gradova i četvrti odvijao se već nekoliko godina, ali se s izbijanjem ofanzive pojačao.
Guterres smatra da bi ova tendencija dovela u tešku situaciju kršćane, turkmene, jazide i šabake.
– Očuvanje raznolikosti je krajnje važno sredstvo za mir, budućnost i obnovu zemlje – naglasio je on.