Greška ljekara pri rutinskoj operaciji, promijenila život Dževadu Mušinoviću

    192
    greska-ljekara-pri-rutinskoj-operaciji,-promijenila-zivot-dzevadu-musinovicu
    Greška ljekara pri rutinskoj operaciji, promijenila život Dževadu Mušinoviću

    Dževad Mušinović iz Mostara zauvijek će pamtiti 2021. godinu kao najtežu u svom životu. Tada je, u 29. godini, trebao proći rutinsku operaciju odstranjenja žučne kese u mostarskoj bolnici dr. Safet Mujić. Ono što je trebalo biti standardna procedura, završilo je medicinskom katastrofom koja mu je trajno promijenila život. Tijekom operacije, ordinirajući kirurg je greškom presjekao glavni žučni vod.

    Ovaj propust nije odmah uočen, što je dovelo do curenja žuči u trbušnu šupljinu. Posljedice su bile katastrofalne: Dževad je u naredna dva dana razvio tešku upalu, žuticu i životnu ugroženost. Naknadno je podvrgnut još jednoj operaciji u istoj bolnici kako bi se povezao glavni žučni vod s tankim crijevom, ali ni ta operacija nije uspjela. U kritičnom stanju, prebačen je u bolnicu Merkur u Zagrebu, gdje mu je tek treća operacija spasila život. Međutim, unatoč uspješnom zahvatu, posljedice su ostale trajne.

    “Od zdravog sportaša i profesionalnog vojnika postao sam invalid. Više nikada neću moći voditi život kakav sam imao. Fizičke aktivnosti i uživanje u obilnijim obrocima sada su za mene prošlost,” izjavio je Dževad za hercegovina.info.

    Mušinović posebno ističe kako mu nitko iz bolnice dr. Safet Mujić nije ponudio objašnjenje niti izvinjenje nakon operacije.

    “Nitko me nije pitao kako sam, niti se itko ispričao za ono što su mi učinili. Umjesto podrške, suočavao sam se s pritiscima da ne pokrećem sudski proces,” dodaje on.

    Uz pomoć odvjetnika Antona Pehara i odlučnosti da se izbori za pravdu, Dževad je pokrenuo tužbu protiv bolnice. Općinski sud u Mostaru presudio je u Mušinovićevu korist, potvrđujući da je došlo do liječničke pogreške. Bolnica dr. Safet Mujić dužna je isplatiti Dževadu 17.200 KM na ime odštete, kao i pokriti troškove postupka u iznosu od 4.669 KM, uz zatezne kamate. Presuda nalaže da se isplata izvrši u roku od 30 dana, uz prijetnju prisilnog izvršenja.

    “Ova odšteta ne može vratiti moj bivši život, ali možda će spriječiti slične tragedije u budućnosti. Ne želim uništiti ugled većine časnih i odgovornih liječnika, već želim utjecati na one bahate i neodgovorne koji misle da za svoje greške neće odgovarati,” zaključio je Dževad.

    Ovaj slučaj otvara važna pitanja o odgovornosti u zdravstvenom sustavu i praksi bolnica. Medicinske greške mogu imati nesagledive posljedice na živote pacijenata i njihovih obitelji. Uz to, Dževadov slučaj pokazuje koliko je važno da institucije pruže podršku i suosjećanje prema žrtvama pogrešaka. Zdravstveni sustav mora osigurati transparentnost i odgovornost kako bi se spriječile buduće pogreške, a pacijentima pružila pravda i dostojanstvo koje zaslužuju.