Rezultati izbora u SAD-u: Kada možemo očekivati ime pobjednika

Građani Sjedinjenih Američkih Država izlaze na birališta na predsjedničkim izborima, a dvoje kandidata – Kamala Harris i Donald Trump usmjerili su posljednjih dana svoje kampanje na ključne države, gdje je svaki glas bitan.

Kako se približavao dan izbora, bolje se moglo vidjeti šta se može očekivati na sam dan i kako će se rezultati odvijati.

Kada su izbori u SAD-u?

Izbori će se održati u utorak, 5. novembra.

U većini država biračka mjesta će se otvoriti između sedam i devet sati ujutro po lokalnom vremenu. S obzirom na raspon više vremenskih zona u SAD-u, to bi bilo između 12:00 i 17:00 po srednjoevropskom vremenu.

U koje vrijeme se završava glasanje?

Vrijeme zatvaranja birališta razlikuje se od države do države, a ponekad i od okruga do okruga.

Međutim, većina biračkih mjesta će biti zatvorena između 18 sati i ponoći po istočnom vremenu (između 23:00 i pet ujutro po srednjoevropskom vremenu).

Kad počinje prebrojavanje glasova u SAD-u i kad možemo očekivati rezultate?

Samo nekoliko sati nakon što se prva birališta zatvore u 18 sati po istočnom vremenu (23:00 po srednjoevropskom vremenu), očekuje se da će početi pristizati rezultati. Međutim, neke države će prebrojati glasove brže od drugih. Kako se birališta zatvaraju nekoliko sati kasnije u državama na zapadu, njihovi prvi rezultati će početi dolaziti kasnije – kada bi neke istočne države već mogle proglasiti rezultate u korist Harris ili Trumpa.

U teškoj utrci između njih, prebrojavanje bi se moglo nastaviti i nakon izborne noći, a pobjednika, možda, nećemo znati nekoliko dana.

„Zaista je blizu“, kaže Raymond J. La Raja, profesor političkih nauka na Univerzitetu Massachusetts Amherst.

Prema praćenju anketa FiveThirtyEight’s National Polls, Harris od petka održava tijesno nacionalno vodstvo od gotovo 1,2 boda.

 

Ko vodi u nacionalnim anketama?

Međutim, La Raja je objasnio da ankete, možda, neće precizno obuhvatiti neke grupe birača, što bi moglo dovesti do iznenađujućih rezultata za oba kandidata. Ako su ankete pogrešne i utrka ne bude tako tijesna kao što se očekivalo, “onda ćemo znati prilično brzo”, dodao je.

 

“Ipak, pretpostavljam da nećemo znati u prvih nekoliko dana. Tako su blizu da kandidat, možda, neće priznati poraz […] ja bih uzeo kafu ili čaj jer će to biti dugo veče koje će, možda, potrajati nekoliko dana.”

će ovaj put proces ići brže. Ipak, rezultati, možda, neće biti poznati u izbornoj noći. Država dopušta glasanje koje kasni, pa bi mogli proći dani dok ne saznamo konačne rezultate.

 

Pennsylvania, jedna od najvažnijih ratnih država, nije imala jasnog pobjednika 2020. godine četiri dana nakon dana izbora. Država je jedna od samo nekoliko koja ne dopušta izbornim radnicima da počnu s obradom glasačkih listića poštom do dana izbora, što znači da će vjerojatno proći nekoliko dana prije nego što rezultati budu poznati.

 

Ko vodi u anketama ključnih država?

U sedam država, ni Harris ni Trump nemaju definitivno vodstvo jer su ankete u tim državama vrlo tijesne.

Šta znamo o ključnim državama?

Očekuje se da će sedam ključnih država biti ključne u odlučivanju ishoda predsjedničke utrke.

Te ključne države uključuju Pennsylvaniju (19 elektorskih glasova), Sjevernu Karolinu (16), Georgiju (16), Michigan (15), Arizonu (11), Wisconsin (10) i Nevadu (6), sa ukupno 93 elektorska glasa.

Kandidatu je potrebno najmanje 270 od 538 elektorskih glasova da bi pobijedio na izborima.

Birališta u tim državama zatvorit će se između 19:00 i 22:00 po istočnom vremenu (između ponoći i tri sata po srednjoevropskom vremenu).

U Michiganu bi prebrojavanje moglo biti brže nego na prethodnim izborima, budući da sada službenicima omogućuje da počnu obrađivati glasačke listiće poštom prije dana izbora, ali još nemamo točno vrijeme kada bi država mogla biti pozvana.

 

U Arizoni, službenici mogu početi obrađivati glasačke listiće čim ih dobiju. Očekuje se da će prvi rezultati biti objavljeni oko 22:00 po istočnom vremenu (03:00 po srednjoevropskom), sat vremena nakon zatvaranja birališta.

 

Konačno, u Wisconsinu, radnici ne mogu početi obrađivati glasačke listiće do dana izbora, što znači da bi moglo doći do kašnjenja, slično kao u Pennsylvaniji. Prema izvještaju CNN-a, rezultati se očekuju tek u srijedu.

 

Što se događa ako bude neriješeno?

Ako postoji izjednačen rezultat 269-269 ili kandidat treće strane osvoji elektorske glasove, sprečavajući bilo kojeg kandidata da dosegne 270 glasova, korak koji slijedi poznat je kao “kontingentni izbori”.

Kontingentni izbori su proces koji se odvija kada Zastupnički dom Američkog kongresa odlučuje o pobjedniku. Delegacija svake države u Zastupničkom domu daje jedan glas, a kandidat mora dobiti većinu glasova delegacije države da bi pobijedio.

 

Američki Senat bi zatim izabrao potpredsjednika, pri čemu bi svaki senator dao jedan glas i jednostavnu većinu (51 glas) koja je potrebna za pobjedu.

 

U SAD-u su bila tri slučaja nepredviđenih izbora: 1801, 1825. i 1837. godine. Najbliži izbori u posljednjih nekoliko godina bili su predsjednički izbori 2000. godine, kada je George W. Bush osvojio 271 glas elektorskog kolegija – samo jedan više nego što je trebao – nakon kontroverznog prebrojavanja u Floridi. Odlazeći potpredsjednik Al Gore osvojio je 266 glasova elektorskog kolegija.

Postoji li zabrinutost zbog potencijalnog kašnjenja ove godine?

Ako se objava rezultata odgodi, “to definitivno povećava osjećaj prevare i nelegitimnosti”, rekao je La Raja.

„Što duže čekamo, ljudi se pitaju: šta se dešava iza tih zatvorenih vrata? Kako oni broje glasačke listiće? Ko laže”, dodao je.

Prema njegovim riječima, bolje je imati tijesne izbore i “brzo donijeti presudu”.

Ovi strahovi i sumnje pojavili su se 2021. godine, kada su hiljade pristalica tadašnjeg predsjednika Trumpa upale u Capitol, pokušavajući preokrenuti njegov gubitak na izborima 2020. godine i prisiljavajući zakonodavce da bježe radi sigurnosti. To se dogodilo nakon što je rekao svojim pristalicama da se “bore pakleno.”

Šta se dešavalo prethodnih godina?

Na posljednjim izborima 2020. godine rezultati su objavljeni četiri dana nakon izbora, 3. novembra, kada su potvrđeni rezultati iz Pennsylvanije. Na prethodnim izborima 2016. godine Hillary Clinton je priznala poraz, odnosno pobjedu Donalda Trumpa jutro nakon izbora.

 

Na izborima 2020. godine, neke su države prošle kroz ono što je poznato kao “crvena fatamorgana”, pri čemu je Trump izgledao kao da vodi kada su prvi glasovi bili prebrojani na izbornoj noći. Došlo je do “plavog pomaka” kako su se prebrojavali dodatni glasovi poslani poštom i predsjednik Joseph Biden je preuzeo vodstvo.

 

Izvor: Al Jazeera

Slika: Adam Gray / Reuters

 

The post Rezultati izbora u SAD-u: Kada možemo očekivati ime pobjednika appeared first on Radio Televizija Novi Pazar.

The post Rezultati izbora u SAD-u: Kada možemo očekivati ime pobjednika appeared first on Radio Televizija Novi Pazar.

POVEZANE VIJESTI
- Advertisment -

POPULARNO